Projekt grantu szczepienia przeciwko HPV dziewczynek z lubelskich domów dziecka - ROTARY CLUB LUBLIN STARE MIASTO

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt grantu szczepienia przeciwko HPV dziewczynek z lubelskich domów dziecka

Co robimy
 
 
 
 


Głównym projektem naszego klubu jest praca nad grantem objęcia szczepieniami dziewczynek z lubelskich domów dziecka przeciwko HPV, wywołującemu raka szyjki macicy.

Na terenie Lubelszczyzny w Domach Dziecka żyje ok. 110 dziewczynek w przedziale wiekowym 10- 12 lat. W chwili obecnej nie przewiduje się finansowania lub dofinansowania szczepień przeciwko HPV
w Polsce. W tej sytuacji najbiedniejsze dzieci będą pozbawione szansy na uniknięcie tego nowotworu, przy jednoczesnym dużym ryzyku jego wystąpienia.

Zapadalność na raka szyjki maciciy w Polsce jest najwyższa w Europie. Każdego roku zachorowuje ok. 5000 kobiet. Każdego roku umiera z tego powodu ok. 2500 kobiet. Wyniki leczenia raka szyjki macicy w Polsce klasyfikuja nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Tak złe wyniki sa następstwem rozpoznawania choroby w póżnym stadium zaawansowania, kiedy koszty leczenia sa najwyższe, a wyniki najgorsze. Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowowtworów złośliwych, któremu można skutecznie i dość łatwo zapobiegać poprzez profilaktyką wtórną, masowe, populacyjne badania cytologiczne, prowadzące do wykrywania stanów przednowotworowych i ich leczenia. Przemiany społeczne zachodzące w Polsce w ostatnich latach skutkowały niestabilnością zarządania w służbie zdrowia, w następstwie czego doszło do zaniedbań w działaniach profilaktyki raka szyjki macicy i w konsekwencji wzrostu zachorowalności wśród kobiet na tą niebezpieczną chorobę. Drugim czynnikiem, który wpłynął na wysoką, ponad normatywną umieralnośc z powodu raka szyjki macicy w Polsce jest fakt zubożenia dużej części społeczeństwa. Rak szyjki macicy jest nowotworem biedy. Jak wynika ze statystyk Unii Europejskiej - Lubelszczyzna jest najuboższym regionem Unii. Stąd też zagrożenie tym nowotworem jest największe.

Rak szyjki macicy jest nowotworem powstającym na skutek infekcji wirusami brodawczaka ludzkiego
. Obecnie znamy ok. 200 typów tego wirusa z których tylko 20 ma dzialanie onkogenne. Najczęściej bo ok. 75% raków szyjki macicy związanych jest z typem 16 oraz 18 wirusa brodawczaka. Po wielu latach badań opracowana została szczepionka przeciwko tym dwom typom wirusa. Szczepionka została zatwierdzona  w USA przez FDA. Takze w Polsce procedura rejestracji szczepionki powinna zakończyć się do końca tego roku. Najbardziej skuteczne zapobieganie infecjom HPV jest przy szczepieniu dziewczynek młodych pomiędzy 10. a 12. rokiem życia. Odporność utrzymuje się wiele lat i nie wymaga dodatkowych szczepień.
Szczepienie składa się z serii trzech iniekcji  0, 30 dni i 180 dni. Koszt jednej szczepionki wynosi: 3x 500 zł = 1500 zł.

Toteż łatwo policzyć, że budżet docelowy grantu wynosi 165 tys. zł. Nad projektem z ramienia naszego klubu pracuje zespół pod kierownictwem członka RC Lublin-Stare Miasto - wybitnego ginekologa prof. Jana Kotarskiego >>.

   

 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego